9 Mayıs 2013 Perşembe

2) Selülit (Hidrolipodistrofi) Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?


Gelelim Selülitin Nasıl Tedavi Edileceğine;

Önceki yazımda ''1) Selülit (Hidrolipodistrofi) Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?'' okuduğunuz açıklamalarda görüldüğü üzere yağ dokusunun ve biriken sıvı olduğu için bölgesel olarak hareketlilik önemlidir. Günümüzde artık spor salonu ücretleri gayet erişilebilir fiyatlarda. Öncelikle bir spor salonuna kaydolmanızı ve selülit sorununuzu spor hocanıza belirtip buna yönelik program yapmasını istemekle başlayın.

Daha sonra beslenmenizde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor...

* Sabah kalkar kalkmaz ve akşam yatmadan önce ılık su içine limon sıkıp için ve mutlaka kahvaltı edin!

* Kahvaltı etmeye üşenenlerden yada vakti olmayanlardansanız corn flakes'e taze veya meyve kuruları (1-2 kuru kayısı, 1 tatlı kaşığı kuru üzüm, 1 tatlı kaşığı kuru erik vs), bir ceviz kırabilir, 2-3 fındık ilave edebilir ekleyip tüketebilirsiniz. Kısaca kahvaltınızı kuvvetli akşam yemeğinizi çok hafif yemeyi tercih edin.

*Azar azar ve sık sık yemeyi tercih edin, asla aç kalmayın. Dengeli ve düzenli beslenmeyin, tek tip gıda tüketiminden vazgeçin. 

* Bol su için. Günde en az 2,5 lt su tüketmelisiniz. (bu 2,5 litre sadece saf olarak tüketmeniz gerekn sudur!) Unutmayın selülit yağlarının ve biriken sıvının vücuttan atılması bol su içmenize bağlı olacaktır! Mutlafka öğünlerden 30 dakika önce 1-2 bardak su için. 

* Yemek sırasında ise su içmeyin! Yemek esnasında su ve içecek tüketmek mide asidini seyrelterek yediklerinizin doğru şekilde parçalanmasını engelleyecektir.

* Çay, kahve, kola, meşrubat ve alkol tüketimini azaltın.  Toplum olarak çay ve kahveyi çok seviyoruz, evet ama sınırımızı bilmeden tüketiyoruz! Günde 1-2 bardaktan fazla çay tüketmemeye özen gösterin, mümkün olduğunca şekeri az kullanın. 

*Meşrubat yerine bitki çayları ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edin! Meşrubatlar da kullanılan glikoz şurubu bünyenize gereksiz şeker yükler. Kola ve türevlerini içmeyin, gereksiz şeker tüketmeyin! bitki çayı tüketirken limon ile tatlandırın, lütfen şeker ile tüketmeyin.

* Bitki çaylarından adaçayı, lavanta, ıhlamur, biberiye, mate çayı karışımı tüketebilirsiniz! Benim de sık tükettiğim karışım için diğer yazıma bakabilirsiniz --> Zayıflamaya Yardımcı  Ödem Attırıcı Çay Nasıl Yapılır?

*Alkol yine aynı şekilde vücudun ödem toplamasına sebep olacaktır!


* Porsiyonlarınızı küçültün ve 1 ay boyunca her tükettiğinizi düzenli şekilde not edip spor hocanıza veya bir diyetisyene kontrol etmesi için gösterin! Aslında diyetisyene gitmenizde şart değil! İnternetten tükettiklerinizi kalori cetvellerinden yardım alarak kalorisini hesaplayıp; beden kitle endeksinize göre bünyenizin alması gereken kalori miktarına uyup uymadığına bakıp (spor salonunuz vücudunuzun boy, yağ, kas, su gibi oranlarına bakıp size almanız gereken kalori miktarını belirtecektir!) almanız gereken kalori miktarına uyumlayın.

* Yemeklerde kullandığınız yağ oranını azaltın! 4 kişilik bir yemeği pişirmek için 2 yemek kaşığı zeytin yağı yeterli gelir! Tuz tüketimini azaltın, tuz yine vücut dolaşımınızı yavaşlatıp ödem toplanmasına sebep olmaktadır.

* Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin ve öğünlerde 2 dilimden fazla ekmek yemeyin!

* Taze sebze ve meyve tüketimi oldukça önemli! Ama meyveleri yemekten hemen sonra değil de,  yemek aralarında yani ara öğün şeklinde tüketmeye özen gösterin.

* Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın ve sakız çiğnemeyin! Sakız çiğnemek çok çabuk acıktırır, daha fazla aburcubur ve gereksiz tetiklenen acıkma hissinden dolayı daha fazla yiyecek tüketmenizi sağlar.

* Katı yağ yerine zeytin yağı tercih edin. Kızartma yerine ızgara buğulama, haşlama ya da fırında pişirme gibi yöntemler uygulayın.

*Yağlı şekerli ve unlu pastane ve bakkaliye ürünlerinden kaçının. Tatlıyı yine çok seven bir millet olarak, şerbetli, hamurlu tatlılar yerine sütlü ve az şekerli tatlıları hatta direkt meyveleri tercih edin!

* Duşta önce suyu sıcak kullanıp ve sorunlu bölgeye kese yapıp daha sonra soğuk su tutmanız dolaşımın ekstra hızlanmasına yardımcı olacaktır.

* Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Böylece sorunlu bölgeyi hareketlendirmek için ayağınıza gelen fırsatı kaçırmamış olursunuz!

* Selülitli bölgeye soğuk sıkım pres yöntemiyle elde edilmiş yağlar ile mutlaka en az 5 dk her gün düzenli masaj yapın! (hindistan cevizi yağı, karanfil yağı, macadamia yağı, çörek otu yağına biberiye yağı karıştırıp kullanabilirsiniz)


Selülitsiz günler dilerim... :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Önce bir bakalım ne yazmışsın :)