16 Temmuz 2012 Pazartesi

Kil Nedir, Faydaları Nelerdir?Kil nedir ?

Yeryüzünün birçok zenginliğini içinde barındıran kil, tarih boyunca insanoğluna sağlık ve güzellik kazandırmış bir bileşim ürünüdür. Demir, alüminyum,  magnezyum, kalsiyum, silisyum, çinko gibi doğal mineraller içerir. Kil doğada sarımtırak, kırmızımtırak ve esmer renklerde bulunur. Kile rengini veren bulunduğu çevredeki minerallerin yoğunluğudur. Kil yapısı itibariyle su ve nem çekme özelliğindedir.

Kilin Faydaları Nelerdir? 

Yüzeye çekme ve emme (absorb ve absorb) özellikleri sebebiyle vücudu toksik maddelerden arındırma özelliği bahşedilmiş olan kil, canlı çamur olarak adlandırılmıştır.

Kilin yer altında uzun süre sıcak su basıncına maruz kalması kristalize olmasına ve negatif elektrikle yüklenmesine sebep olur. Kristalleşen kil çok küşük parçalara ayrılır ve bu da kilin vücutta kolayca emilmesini sağlar.

Negatif yükleri sayesinde ise kil pozitif yüklü toksik maddeleri cilt yüzeyine çeker ve daha sonra bunları emerek vücuttan uzaklaştırma vazifesini yerine getirir.

Özellikle kalsiyum montmorillonit vb (kil) toksiklerden (zehirler) arındırma özelliği dışında; ağrı, açık yara, kolit, (kalın bağırsak iltihabı), ishal hemoroid, ülser, bağırsak problemleri, sivilce, siyah nokta, kansızlık ve daha bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kil cildin yağ salgısını kontrol altına almaktadır, kil ayrıca doğal peeling (ölü hücrelerden arındırma) etkisi yapmaktadır.
Cildin üst tabakasını nazikçe soyan kil, çatlak ve çizik görünümünü azaltır.

Kil cilde ihtiyaç duyduğu nemi ve mineralleri geri kazandırır, elastikiyeti arttırır.
Günümüzün yoğun temposuna karşı cildi korur, yıpranmasını ve gözeneklerin kapanmasını engeller.


7 yorum:

 1. canım bloğun hayırlı olsun... güzel paylaşımlarını bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. Tatlım teşekkür ederim, yakında tariflere başlayacağım :)

  YanıtlaSil
 3. Tatlım bloğun Hayırlı uğurlu olsun..

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim hoşgeldin :)

  YanıtlaSil
 5. kil'in ingilizce adi nedir aceba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. clay diye biliyorum ama toprak veya killi toprak gibi sonuçlara ulaşırsınız bu kelime ile:)

   Sil
 6. Kil in fransizcasi ne acaba 😀

  YanıtlaSil

Önce bir bakalım ne yazmışsın :)