22 Aralık 2012 Cumartesi

''Turp Kürü'' Nasıl Yapılır ? (Hızlı Uzayan ve Bakımlı Saçlar İçin)


Biz kadınların gerek kuaför kurbanı, gerek değişiklik ihtiyacı ile saçlarımızın boy ve şeklindeki istemli yada istemsiz değişimler en büyük rahatsızlık kaynağımızdır. Günümüz saç şekillendiricileri, saç rengimizde yaptırdığımız zıt kutup renk değişiklikleri saçlarımıza ciddi zararlar verir, ister istemez o güzelim saçlarımız makas ile muhatap olur.


Sonra başlarız arayışa, ''ee bu saçlar nasıl uzayacak şimdi''. 
İşte aynen şöyle; önce sağlıklı beslenme ve takviye bakımlarla efendim :)

İlk olarak gün içinde yeterli miktarda su içmeli, düzenli beslenmek ve gerekirse vitamin takviyesi almak ilk adımımız olmalıdır. Meyveyi, sebzeyi, eti, deniz mahsüllerini, sütü ve süt ürünlerini lütfen düzenli tüketin. Hem sağlığınızın hem sağlıkla uzayan saçlarınızın anahtarı ilk olarak beslenmeden geçer. 

Bir önceki yazımda ( ''Uzun ve Sağlıklı Saçlar için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir''  )saçlarımıza nasıl davranmamız gerektiğini, ne yapmamamız gerektiğini yazmıştım, lütfen önce bunu okuyup daha sonra bakım kürlerine başlayın. Gelelim sağlıklı saç uzatmada kullanabileceğimiz bakım kürlerine.


Hızlı Uzayan ve Bakımlı Saçlar İçin Turp Kürü Nasıl Yapılır ?

Malzemeler:
- 1 adet orta boy Siyah Turp (kırmızıya oranla iyot ve kükürt miktarı daha yüksek olduğu için)
- 3 su bardağı Su
-1 adet Yumurtanın Sarısı
- Saç bonesi (yoksa poşette olur, streç film de olur)

Yapılışı: 

İlk tercih olarak Siyah Turp kullanmanızı öneririm çünkü kırmızı turpa oranla iyot ve kükürt miktarı daha yüksektir. Bulamazsanız elbette kırmızı turp kullanabilirsiniz, ben ikisini de kullandım .)

Küçük bir metal kap, tencere içine 3 bardak suyu koyup içine siyah kısımlarıyla beraber turp rendelenir ve 20-30 dakika orta ateşte kaynatılır. (kaynamaya başladıktan sonra ocağınızın alev yüksekliğini ortanın bir parça daha altında olacak şekilde ayarlamanızı öneririm ki turp suyu kaynamaktan dolayı bitmesin).
 20-30 dakika kaynadıktan sonra  ılınmaya bırakılır.

 Ilındıktan sonra posasını ayırıyoruz. Turp suyumuza 1 yumurta sarısını ekleyip homojen şekilde karıştırıp, başımızı küvete eğip saçımıza masaj ile bir güzel yedirip bone, streç, poşet artık elimizde ne varsa saçımızı sarıp, üstüne bir tülbent veya havlu sarıyoruz. (saç ıslak kalacağı için havlu sarmanızı başınızın sıcak durması hasta olmamanız için öneririm)

2-4 saat arası kendinize uygun bir bekleme süresinden sonra, suyun sıcak olmamasına dikkat ederek önce saçlarınızdaki karışımı akıtıp bir güzel şampuanınız ile yıkayıp sonrasında saç boylarımızı kremleyip bakımımızı bitiriyoruz. 

( turp suyu bakımından sonra saçlar aslında kreme ihtiyaç duymayacak kadar yumuşak oluyor ama ben yine de saç boylarınıza az olsa da krem sürmenizi tavsiye ederim)

Turp kürünü haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz. Kür İle İlgili Dip Notlar:Saçlarınızı hafiflemiş, parlak, yumuşak ve daha hızlı uzamasını sağlayacağı için vazgeçilmez saç bakım kürlerinizden biri olacak.

İlk uygulamalarda saçınızın dökülmesini bir miktar arttırabilir ama bu süreci zayıf ve zaten dökülecek saçların atılması olarak değerlendirin.

Saçınızın küre alışkanlık kazanmaması için turp kürünü 4 hafta uygulayıp 15 gün ara vermeniz de önemli.

Turp bitkisi C vitamini, kükürt, iyot içerdiği için saçın uzamasını tetikler. Yumurta sarısı saçınıza protein takviyesi yapar. Aynı şekilde turp bitkisini sofranızdan eksik etmemenizi ve her gün 1 yumurta yemeniz, saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzamasına içten katkıda bulunacaktır.


Diğer kürlerde olduğu gibi kişilerin bünye ve saç yapısına bağlı olarak uzama ve gürleştirmede farklılık gösterir. 

Elimizde sihirli değnek olmadığının farkında olup, aşırı hızlı sonuç beklemeyip her şeyden önce sonuç alabilmek için (ki tüm cilt, vücut, saç bakım kürlerinde olması gerektiği gibi) istikrarlı uygulanması gereklidir.

Diğer saç uzatma kürleri için aşağıdaki yazılarıma da bakabilirsiniz

1) B Vitamini (D-Panthenol) Hızlı Ve Bakımlı Saç Uzatmak

2) Hızlı Uzayan ve Bakımlı Saçlar İçin '' Sığır İliği Kürü'' Nasıl Yapılır?

3)  Hızlı Uzayan ve Bakımlı Saçlar İçin ''Entele Kürü'' Nasıl Yapılır?

Yazının Üzerini tıklayarak Saç  Uzatan bakım, saç uzatan bitkiler, saç uzatan yağlar, hızlı saç uzatma yöntemi ve saç uzatan maaddelerin konu edildiği şu yazılara da bakabilirsiniz.


Bakımlı günler dilerim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Önce bir bakalım ne yazmışsın :)