12 Aralık 2012 Çarşamba

Lady Subaru Kış Çayı Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır?


Soğuk ve yağışlı havanın etkisini 10 küsür gündür ülkemizin tüm şehirlerinde hissediyoruz. Vücudumuz bu sıcaklık düşüşü ve hava kirliliği gibi durumlara elbette uyum sağlayamıyor. Fincanımdan eksik etmediğim, hemen hemen her gün içmeye çalıştığım ve şu an taze taze yapıp sizlere de aktarmak istedim kış çayımı :)


Önce kullandığımız bitkilerin faydalarını kısaca açıklayalım...

Adaçayının Faydaları Nelerdir ?
Soğuk algınlığına iyi gelir, antiseptik etkisi vardır, sindirimi kolaylaştırır, sakinleştirici sıcak güzel kokulu bir içecektir.

Papatyanın  Faydaları Nelerdir ?
Sinirsel menşeyli sindirim bozukluklarında yatıştırıcı etkisi vardır, sindirim bozukluklarını giderir.

Lavantanın Faydaları Nelerdir ?
Antiseptiktir sivilceleri kurutucu etkisi vardır. Saç bakımında da etkilidir, sağlıklı uzamayı destekler. Cildi parlatır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir ?
Soğuk algınlığına karşı çok etkilidir, yumuşatıcı etkisinden dolayı üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı tahrişlerin giderilmesinde etkilidir. Soğuk havalarda vücut ısısını yükseltir.

Limonun Faydaları Nelerdir?
Yüksek oranda C vitamini ve sitrik asit içeriği ile boğaz iltihapları ve grip rahatsızlığının tedavisinde etkilidir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir ? 
İçerdiği zengin uçucu yağlar sayesinde yüksek derecede antiseptiktir. Şişmiş bademcikler, boğaz ağrılarında ve diş ağrılarında kesici özelliği vardır. Gaz ve sindirim bozukluklarını giderir.Lady Subaru Kış Çayı Malzemeleri Nelerdir ?

1 dal Adaçayı (acı adaçayı diye satılır)
1 tutam Papatya (5-6 tane gibi)
1 tutam Lavanta (çiçek kısmı)
1 tutam Ihlamur (çiçek kısmı)
1 dilim Limon (kabuğu soyulmuş)
1 tane Karanfil (tomurcuk hali)

Lady Subaru Kış Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Tüm malzemeyi büyük bir fincana koyup (normal bir nescafe fincanından daha büyük olanlar tercihiniz olsun) üstüne kaynamış su ekleyip mümkünse ağzını kapatıp 5dk kadar demlenmeye bırakıyoruz sonra afiyetle içiyoruz. 

Zaten gün içinde çay kahve gibi içecekler ile aldığımız şeker oranı yüksek olduğu için ben şeker ilavesini tercih etmiyorum, sizlere de şeker atmadan içmenizi öneririm. Her gün 1 fincan tüketebilirsiniz.

Sağlıklı, bakımlı günler dilerim (:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Önce bir bakalım ne yazmışsın :)