11 Mart 2013 Pazartesi

% 10 Glikolik Asit Peeling Deneyimim

Glikolik Asit Peeling (AHA/ Hidroksi Asetik Asit)


AHA Asitler Neyden Elde Edilir?

- Glikolik Asit (Hidroksi Asetik Asit): Şeker kamışı suyu ve olgunlaşmamış üzümden elde edilir.
- Laktik Asit: Domates suyu ve ekşi sütten elde edilir.
- Malik Asit: Elmadan elde edilir.
- Tartarik Asit: Üzüm ve şaraptan üretilir.
- Sitrik Asit: Narenciye ve ananastan elde edilir.

Alfa hidroksi asitler içinde en iyi bilinenleri glikolik ve laktik asitlerdir. 


Glikolik Asit Peeling'in  Faydaları Nelerdir?

* Akne tedavisinde, genişlemiş gözenekleri daraltmakta. 
* Cilt lekelerinde ve cildi yenilemekte.
* Kırışıklıkları azaltır.
* Sivilce tedavisinde kullanılır.
* Leke tedavisinde kullanılır.
Hiperpigmentasyon, aktinik keratoz, seboreik keratoz, hiper keratoz tedavisinde kullanılır.

Cilde daha derin ve hızlı işlemesi sayesinde glikolik asit, en sık olarak cilt bakım ürünlerinde (tonikler ve gece kremlerinde) ve kimyasal cilt soyma yani kimyasal peeling uygulamalarında  cilt görünümünü iyileştirmek, ölü deriyi uzaklaştırarak doku gelişimini desteklemek ve sivilce tedavisi için kullanılır. Laktik asit de glikolik asidin etkilerini gösterir. AHA grubu asitler arasında en küçük moleküllü asit olması ve cilde mükemmel nüfuz etmesi sebebiyle ayrıcalıklı bir öneme sahiptir.


Hiperpigmentasyon, aktinik keratoz ve seboreik keratoz gibi cilt hastalıklarını iyileştirmek içinde yağın şekilde kullanılır. Alfa hidroksi asitler (AHA) hiperkeratoz azaltıcı, nemlendirmeyi arttırıcı ve cilt problemlerini iyileştirici etkilerinden dolayı cilt bakımı ve cilt problemlerini gidermekte bir adım öne çıkmaktadır.


Yine tca peeling uygulamasında olduğu gibi Peeling yapılacak yüzeyde açık uçuk bulunuyorsa, derin güneş yanığı, açık yara ve enfeksiyonlar varsa, daha önceden o bölgede derin bir soyma işlemi yapılmışsa bu yöntem kullanılmaz. Ayrıca aktif sivilcesi olan cilde ve ''Roaccutane'' tedavisi gören ya da yakın zamanda görmüş kişilere kimyasal peeling veya türevleri uygulanmaz, uygulayamaz.

%15 TCA Peeling uygulamasını nasıl yaptığıma bu linkten ulaşabilirsiniz:


%10 Glikolik Asit Peeling'de Kullandığım Malzemeler:

* %10 Glikolik Asit Solüsyonu (Doa Kozmetik'ten alabilirsiniz)
* Saf E vitamini (tokoferol) (Doa Kozmetik'ten alabilirsiniz)
* Melisa Kremi (Doa Kozmetik'ten alabilirsiniz)
* Pamuk
* Eldiven

%10 Glikolik Asit Peeling Nasıl Uygulanır?


Öncelikle %10'luk glikolik asit seçmemin sebebi sizlerinde bildiği gibi geçmiş aylarda 5 defa tca peeling uygulaması yaptığımdan dolayı ve oranı düşük olarak seçmemin aynı tca da olduğu gibi daha iyi olacağına inanmamdandır. Neticede cildimde pek fazla ölü deri yok amacım cildi canlı ve aydınlık tutmak.

- Cildimi uygun şekilde temizleyip (genelde nar,nane yada okaliptus sabunumu kullanmayı çok severim), günlük makyaj veya sebum salgısından arındırdım ve güzelce kuruladım.

- Yaklaşık 1tl büyüklüğünde bir pamuğu elimde yuvarlayıp, eldivenleri giyip %10 glikolik asit ile bol bol ıslattığım pamuğu, cildime bastırmadan bölge atlamadan cildime sürdüm.

- 15 dk sonra e vitamini ilave ettiğim melisa kremimi sürüp işlemi sonuçlandırdım.

İlk 2 hafta 4-5 günde bir olacak şekilde uyguladım. Cildimin vereceği tepkiye emin oldukan sonra adım adım zaman aralığını 2 günde bir olacak şekle getirip aynı şekilde uygulamaya devam ettim :)

İlk 2 haftada cildimde kuruyup dökülme şeklinde ince bir tabaka attı.  Son zamanlarda ise sürekli berrak, parlak bir cildim var. Ara ara Sabahları uyandığımda eğer cildimde kuruma varsa (yani nasıl desem türk kahvesi telvesi ile cildine peeling yapanlar bilir, telveyi ince şekilde yüzünüze sürünce nasıl kurumuş bir tortu oluyor ciltte aşağı yukarı o şekilde oldu) yüzümü yıkadıktan sonra nazik şekilde ovalıyorum o kısımlar atılıyor.

Yüzümü bastırmadan, çekelemeden nazikçe kurulayıp yine önce güneş koruyucumu yaklaşık 10dk sonra ise saf e vitamini ilave ettiğim melisa kremimi sürüp günüme devam ettim.

Makyaj yapmak isteyenler elbette yapabilirler ama ben tercihen gözenekler açık ve ciltte ölü hücre olmadığı ve cildin nefes almasını engellememesi için  fondöten kullanmanızı pek önermiyorum.

Göz kapaklarınıza uygulamanızı önermiyorum ama kaz ayağı çizgilerine uygulayabilirsiniz :)

Glikolik Asitli Tonik Nasıl Yapılır?

Cildine tonik olarak kullanmak isteyenler ise %25'lik glikolik asit ve bir şişe gül suyu yada lavanta suyu içine döküp, her kullanımdan önce 5 dk çalkalayım bir pamuk yardımıyla yine cildi çekelemeden, bastırmadan sürebilirler.

Cilt toniği emdikten sonra (yaklaşık 10-15dakika sonra) saf e vitamini ilave ettiğiniz melisa kremini sürebilir yada bitki yağları ile (nar çekirdeği, pirinç kepeği yağı, çörek otu yağı, macadamia yağı) cildinize masaj yaparak bakımınıza devam edebilirsiniz.


Uygulama Notları:

Benim gibi daha önce tca uygulamış kişilerin önce %10luk glikolik asit ile tepkiyi görmelerini ve ciltlerini alıştırmalarını öneririm.

Eğer daha önce tca gibi kimyasal peeling solüsyonları kullanmamışsanız 7 yada 10 günde bir defa %25 Glikolik Asit uygulayabilirsiniz. ama artık ilkbahar ve yaz aylarına doğru ilerlediğimiz için yine en mantıklı seçim %10 Glikolik Asiti sık aralıklarla uygulamanız olacaktır.

Aynı tca peelingde olduğu gibi glikolik asit peeling sonrasında da cildinizi yüksek faktörlü güneş koruyucu ile korumalısınız.

Eğer yaz aylarında tatile gidip güneşlenmek gibi planınız varsa lütfen glikolik asit peeling uygulamayın!

Glikolik asit peeling yaptıktan sonra direkt güneş ışınlarına maruz kalamalısınız, yani direkt güneş gören bir yerde oturmayın  { İzmir''den örnek vereyim: Pasaportta direkt masaya oturmak yasak şemsiye altına, Kordon'da yine şemsiye veya tente altına :)) }

Lütfen her sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayıp üşenmeden ''ay evdeyim nasıl olsa, güneş görmüyorum'' deyip güneş koruyucunuzu (50+ faktörlü olsun) sürmemezlik yapmayın! Ultraviyole ışınları pencere, perde dinlemeden evlerimize girebiliyor unutmayın. 

Benim kullandığım koruyucu ise hem ekonomik hem kıvamı ile sürüş kolaylığı sağlayan Watsons firmasının İngiltere'den özel olarak kendi firmasına ithal edip bizlerin kullanımına sunduğu ''SOLAIT 50+ SPF VERY HIGH BABY''

Laptop, tablet, masa üstü bilgisayarı, televizyon, mikro dalga fırın gibi aletlerin yaydığı ışınlarında cildinize güneş misali etki ettiğini unutmayın. Sonra ''ay lady ben biraz renk değiştirdim, karardım, lekelendim'' derseniz anlarım ki güneş koruyucu sürülmemiş ! :))

Peki gelelim makyaja. Lütfen cildinizi kimyasal peeling sonrasında fondötene boğmayın, zaten bir kaç uygulamadan sonra ağır kapatıcılık etkisinde fondötenlere ihtiyacınız kalmayacak. Fondöten yerine güneş koruyucu özelliği olan bb krem kullanabilirsiniz. Yine 2 yıldır kullanıp memnun olduğum Watsons mağazalarından temin edebileceğiniz ''Pure Beauty Jasmine water bb krem (30spf)'' hem cilt tonunuzu bütünleyip hem cildinizi güneşten koruyacak. Cildinize uygulayıp hafif bir allık ve göz makyajınız ile gayet şık görüneceksiniz (:
%25 glikolik asit uygulamak isteyenler lütfen cildinizi zorlamayın, iritasyon yada hassasiyet hissederseniz uygulama aralığınızı uzatın! Cildinizde tca tipinde soyulma yaratırsa aynı tca peelingde olduğu gibi asla soyulma sürecine müdahale etmeyin veya elle soymayın. 

Ve %50 glikolik asit uygulamak isteyenler, elbette bende olduğu gibi sonuçlar size pek masum olmayacaktır! Lütfen maksimum 5 dk cildinizde tutup yüzünüzü bol su ile yıkayarak uygulamanızı sonuçlandırın. Yüzünüzü yıkayın diyorum çünkü oran %50! Cildin tolere edemeyecektir bu yüzden cildinizden arındırmalısınız. cildinizde ölü deride kararma olabilir, merak etmeyin o kısım soyulduğunda gidecektir.

Bakımlı Günler dilerim.... :)

Güncelleme:

Glikolik asiti nerden bulacam soruları için link glikolik asit