2 Eylül 2012 Pazar

Ozon Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl kullanılır?


Ozon Gazı:
 Ozon esasen bir gazdır, kimyasal olarak, Ozon gazı O3, olarak gösterilir.  Yani 3 oksijen atomundan oluşan molekül yapısına sahip bir gazdır ve atmosferin üst katmanlarında yer alır. Gökyüzü mavi görünmünü bu gaza borçludur.  
Ozon gazı, dünyayı güneşten gelen radyasyona karşı korumaktadır. Atmosferin üst katmanlarında UV ışınlarının basıncı alt katmanlarında yıldırım çakması sonucu oluşan elektrik basıncı oksijeni parçalar ve bunun sonucunda, canlılığın devamı için son derece hayati öneme sahip ozon tabakası oluşur. 
Ozon birçok ülkede gıda tekstil ve sağlık sektörlerinde yaygın bir şekilde alternatifsiz dezenfektan olarak kullanılmaktadır.


Ozon gazı depolanamayan stoklama imkânı olmayan bir gazdır. Ozonun stoklanamamasının sebebi bulunduğu ortamın sıcaklığı ile ozon gazı hızla ham maddesi olan oksijene dönüşmektedir.


Ozon Yağı:
Bitkisel yağların, ozon gazına maruz bırakılmasıyla oluşturulan yağa ozon yağı denilmektedir. Ozonlanmış yağın kalitesi, yağın ozona tabi tutulma süresi ve muhafaza şartlarına göre belirlenir. Kaliteli bir ozon yağı, yağın ozon jeli kıvamına gelene kadar ozonlanması ile elde edilir. Jel kıvamına gelen yağın içerdiği ozon daha fazladır. Her halükarda ozonlanmış bir yağ ısıya maruz kalırsa, içerisindeki ozon ayrılır. Dolayısıyla, ozon yağının nakliyesi, depolanması ve tüketiciye ulaştırılması soğuk lojistik zincir ister.


Ozon Yağı Faydaları:
Ozon yağı içerdiği yüksek ozon sayesinde, ciddi dezenfektan bir malzemedir. Vücutta uygulanan bölgede kan dolaşımını arttırır, bu sebeple, ufak şişlik ve morarmaların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
Ayrıca selülit vb. görünümün azalmasına yardımcı olduğu bilinmekte, ozon terapi merkezlerinde kullanılmaktadır. Cildinizi nemlendirmek, kan dolaşımını arttırmak için ozonlanmış zeytin yağını kullanabilirsiniz. Ayak bakımında, özellikle rahatlatıcı olarak kullanabilir, istenmeyen koku oluşumunu azaltabilirsiniz. 
Cildin sıkılaşıp elastikiyetini tekrar kazanmasına yardımcı olur.  Göz altı kızarıklıkları, şişlikleri ve koyu renkli halka görünümünü düzenli kullanımda giderir.
Temiz cilde, yeterli miktarı alıp  parmak uçlarınız ile 5dk masaj yapıp sabah uyandığınızda yıkayabilirsiniz. Haftada 4-5 gece kullanılabilir.
Göz çevresinde haftada 4-5 gece sürüp sabahları yıkayabilirsiniz, göz çevresi şişlikleri, koyu renk halkalar dolaşımın hızlanması sayesinde düzenli kullanımda geçecektir.