14 Ekim 2012 Pazar

Bitkisel Yağlar ve Faydaları 1


Acıbadem Yağı: Öksürük kesici, şeker düşürücü etkilerinin yanı sıra kuru ve çatlak cilt bakımında sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulandığında etkilidir.
Adaçayı (acı elma) Yağı: Depresyonda masaj, banyo ve parfüm, adet öncesi gerginlik ve sancılarda bel ve karın bölgesine masaj ve banyo, cinsel soğuklukta masaj ve banyo, boğaz enfeksiyonunda boyun bölgesine 2-3 kere masaj yapılarak uygulandığında faydalı olmaktadır. Antiseptik(mikrop öldürücü) ve yara iyileştiricidir. Bronşit ve öksürükte etkilidir.Gaz giderici olarak topuk ve göbek kısmına masaj yapılarak da uygulanabilir. Oniki parmak bağırsağındaki yaralara iyi gelir. Romatizma ve mafsal ağrılarında da kullanılır. Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Bronşit, astım, adet düzensizliğinde ve hormon dengelenmesinde kullanılır. Cilt bakımı ve temizliğinde etkilidir. Sincol, tuyon, barneol ve piren maddeleri içerir. 

Aloe Vera Yağı: Yara ve yanık izi tedavisinde haricen kullanılmaktadır. Antiseptik özelliği bilinmektedir

Ananas Yağı: Kilo verdirme işlevine sahiptir. Zengin ve B vitamini içeriği sayesinde cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve saçı parlatır. Stresin giderilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kokusu ile aromaterapik etki yaparak masaj yağlarına karıştırılarak kullanımı da tavsiye edilir.

Anason Yağı: Gaz söktürücü ,midede hazımsızlık,şişkinlik,gaz giderici ve iştah açıcı, anne sütünü arttırmada yardımcı,selülit tedavisinde ve uyku probleminde faydalı olabilir.İdrar söktürücüdür. Sinir sistemi uyarıcısıdır. Balgam söktürücü ve hazmettirici olarak kullanılır. Öksürükte göğsü yumuşatır. Anne sütünü arttırır. Sarılığa, karında su toplanmasına karşı faydalıdır. Selülit tedavisinde kullanılır

Antep Fıstığı Yağı: Antep fıstığından elde edilen yağın içerisinde bol miktarda omega 3 ve 6 yağ asitleri bulunması itibariyele cilt için çok faydalı bir yağdır. Antep Fıstığı yağı cildin emilimini en kolay yaptığı yağlardan biridir, dolayısıyla baz yağ olarak kullanılabilir. Saçlara sürüldüğünde dökülmeyi ve kepeklenmeyi önleyici etkisi vardır

Ardıç Yağı: Sistitte masaj ve banyo, regl sancıları ve düzensizliklerinde bel ve karın bölgesine masaj, selülit ve ödemde sorunlu bölgeye masaj, akne ve sivilcelerde sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulanır. Antiseptik (mikrop öldürücü) etkileri vardir. Romatizmaya karşı haricen kullanılmaktadır.Burkulma, çarpma gibi durumlarda faydalıdır. Kalp yetmezliğinde, soğuk algınlığında ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. Ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Felçte, bacak kramplarında ve gutta faydalıdır. Astım hastalarında ve idrarını tutamayan çocuklarda etkilidir. Egzama, felç ve selülitte masaj yapılarak uygulanır.

Argan Yağı: Fas’ta yetişen bir ağaç türü olan “Argan”ın çekirdeklerinden elde edilir. E vitamini açısından zengin, emilimi kolay, nemlendirici etkilerinin yanı sıra en önemli özelliklerinden biri kırışıklıklar üzerindeki başarılı etkisidir. Anti–aging etkiye sahip argan yağı, saç bakımında da başarı ile kullanılmaktadır.

Aspir Yağı: Cildi yumuşatır. Kuru ve ince saçları besler ve parlaklık verir.Mideyi kuvvetlendirir. Dinçlik verir ve cinsel isteği artırır

At Kestanesi Yağı: At kestanesi yağı kılcaldamarların dayanıklık ve geçirgenliğini arttıtır, deri iltihaplarında, sıkıştırıcı, dolaşım sistemini güçlendiricidir, romatizmada kullanılır. At kestanesinin meyveleri dahilen kullanıldığında zehirli, haricen kullanıldığında varis ve basur rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. At kestanesinin sıkılaştırıcı, güçlendirici, hemeroit ve varies gibi dolaşım sitemi ve toplardamar deformasyonlarını tedavi edici etkileri vardır. At kestanesi iyi bir ödem çözücü olarak da kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır.At kestanesinin meyveleri dahilen kullanıldığında zehirli, haricen kullanıldığında varis ve basur rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

6 yorum:

 1. merhaba sevgili lady subaru:) bitkisel yağlarla ilgili deneyimlerinize güvendiğim için size sormak istedim bize bir komşumuz hediye argan yağı getirdi tunustan.yağın rengi altın rengi fakat kokusu koyun ile kahve kokusu arasında garip birşey elimdeki yaraya sürdüm bir akşam kokusundan neredeyse kusacaktım:/ annem yüzüne sürüyor ama ben kokudan dolayı cesaret edemiyorum:/ bu yağ nasıl kokar? kokusunu azaltmak için yapılacak birşey var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tatlım elindeki yağ orjinal yağ tedirgin olma, sadece rafine edilmemiş olduğu için böyle kokuyor :))

   Kokusunu değiştirmek için 1-2 damla esans yada lavanta yağı ekleyebilirsin.

   Sil
 2. Merhaba
  benim cildimde kaşıntı kızarıklık ve pullanma var dönem dönem tekrar ediyor .geçmiş zamanda bir aktardan hodan yağı aldım memnun kaldım.cok da güzel kokuyordu.bugün başka biryerden aldım berbat kokuyor ve bu seferki tam yağ gibi değilde içerisinde kalıntılar var sanki.beni hodan yağı konusunda aydınlatabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm orjinal yağlar aslında ya bitki kokusuna sahiptir veya elde edildiği ürünün kokusuna. Kalanı esanstır.

   Sil
 3. Hodan yağı hakkında bilgi almak istiyorum.daha önceden aldığım yağ gibi berraktı güzel kokuyordu.başka bir marka aldm berbat kokuyor.yağ gibi değil içerisinde kalıntılar var sanki.aydınlatabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba hodan yağı hakkında bilgi verebilir misiniz? Daha önceden kullandm güzel kokuyordu ve saf berrak güzel kokıluydu bu seferki berbat kokuyor ve içerisinde kalıntılar var gibi

  YanıtlaSil

Önce bir bakalım ne yazmışsın :)